Zakon o obavezi brige o lancu snabdevanja ima za cilj da pomogne kompanijama da preuzmu veću odgovornost za globalne međuzavisnosti. Osnovna ideja je da se osigura da se i ljudska prava i ekološki minimalni standardi ispune duž celog globalnog lanca snabdevanja. Zbog toga su od 1. januara 2023. godine, sve kompanije u Nemačkoj sa više od 3.000 zaposlenih bile u obavezi da provere svoje dobavljače kako bi sprečile eventualne prekršaje. Zakon ima za cilj da pomogne u poboljšanju i usklađivanju poštovanja ljudskih prava i ekoloških standarda širom sveta.
U ovom članku ćemo vam pokazati koje zahteve zakon postavlja vašoj kompaniji i kako se može iskoristiti novi potencijal za održivu i ekološki prihvatljivu budućnost.
Od januara 2023. godine, sve kompanije u Nemačkoj sa više od 3.000 zaposlenih dužne su da poštuju ljudska prava i standarde zaštite životne sredine u celom svom lancu snabdevanja. To podrazumeva kontinuirano praćenje dobavljača - u celom svetu, ako ste u nedoumici. Ako kompanija prepozna prekršaje, sada je zakonski dužno da preduzme mere za otklanjanje nedostataka.
Da bi se obezbedio ovaj kontinuirani nadzor, kompanije moraju redovno da izveštavaju o svojim naporima da se pridržavaju ljudskih prava i ekoloških standarda u svojim lancima snabdevanja. Ovi izveštaji moraju biti objavljeni. Ovo osigurava da se nezavisna i, u slučaju sumnje, javna revizija može održati u bilo koje vreme.
Sprovođenje zakona prati i Savezna kancelarija za ekonomiju i kontrolu izvoza. Svaki prekršaj može dovesti do novčanih kazni i penala. Ovim opsežnim opcijama praćenja, zakonodavac želi da osigura da nijedna kompanija ne može ponuditi usluge ili proizvode u Nemačkoj čiji lanac snabdevanja nije u skladu sa minimalnim međunarodnim standardima ljudskih prava i životne sredine.
Lanci snabdevanja imaju značajan uticaj na fer trgovinu i životnu sredinu širom sveta. Stoga je održivi pristup lancima snabdevanja odlučujući doprinos unapređenju standarda širom sveta. Pravedan odnos prema dobavljačima i plaćanje poštenih cena za robu i usluge ne samo da pomaže u poboljšanju uslova rada u zemljama proizvođačima, već i smanjuje uticaj kompanije na životnu sredinu. Na ovaj način, pravedna poslovna praksa pomaže da se aktivno poboljša životni standard ljudi i implementira održivija proizvodnja na globalnom tržištu.
Lanci snabdevanja uvek funkcionišu prema određenim principima rada. Ako se uzme u obzir samo profit, postoji rizik od eksploatacije, prinudnog rada, dečijeg rada i neodgovarajućih uslova rada. Praćenje lanaca snabdevanja, s druge strane, pomaže da se poboljšaju uslovi rada širom sveta.
Naravno, primena zakona značajno povećava opterećenje kompanija. Međutim, ovo je samo jedna strana medalje. Ovaj akt je takođe prilika za promovisanje svesnije i održivije poslovne prakse. Ovo nudi priliku za sticanje konkurentske prednosti na srednji i dugi rok.
Kompanije koje aktivno nastoje da se pridržavaju ljudskih prava i standarda zaštite životne sredine u svojim lancima snabdevanja i javno saopštavaju o tome, poboljšavaju svoju reputaciju. One se sve više percipiraju kao odgovorni i održivi poslodavci. Ovo može pomoći da se ojača poverenje klijenata, investitora i drugih zainteresovanih strana i da se pojednostavi zapošljavanje stručnjaka i menadžera.
Osim toga, rizici povezani sa kršenjem ljudskih prava i ekoloških standarda u njihovim lancima snabdevanja mogu se svesti na minimum. Ako se otkrije kršenje, kompanije mogu odmah da preduzmu mere da ograniče štetu i minimiziraju rizik od pravne i/ili finansijske odgovornosti. Osim toga, aktivnim delovanjem kompanija je pošteđena javnog izlaganja u medijima.
Takođe treba imati na umu da će kompanije koje rano preduzmu mere da obezbede poštovanje ljudskih prava i ekoloških standarda u svojim lancima snabdevanja imati koristi od pozitivnije percepcije klijenata na srednji i dugi rok. To je zato što sve više klijenata pridaje značaj etičkoj i održivoj poslovnoj praksi. Ispunjavanje ovih zahteva u ranoj fazi promoviše dugoročnu lojalnost klijenata, od čega kompanije imaju značajnu korist.
Zakon o obavezi brige o lancu snabdevanja je skup, ali važan korak ka poboljšanju ljudskih prava i ekoloških standarda u globalnim lancima snabdevanja. On obavezuje kompanije da usvoje održivije poslovne prakse. Ovo omogućava da se dugoročno bude uspešan i istovremeno da doprinos održivijoj budućnosti.