Sa CBAM-om, EU je razvila mehanizam za prilagođavanje granica CO2 kako bi se sprečilo curenje ugljenika. CBAM je zasnovan na jasnom principu da se emisije CO2 moraju kontrolisati kako bi se stvorili globalni jednaki uslovi.
CBAM postavlja stroge emisione standarde za uvezene proizvode kako bi se osiguralo da oni ispunjavaju klimatske ciljeve EU. Ako to nije slučaj, kompanije koje uvoze proizvode u EU moraju da kupe sertifikate o emisiji CO2 kako bi kompenzovale veće emisije.
Transparentnost i jasna veza sa postojećim sistemima trgovanja emisijama čine CBAM efikasnim i delotvornim sa stanovišta Evropske unije. To je podsticaj za kompanije da pređu na ekološki prihvatljiviju proizvodnju i ubrzaju prelazak na ekonomiju sa niskim sadržajem ugljenika.
CBAM utiče na sve uvoznike određene robe iz svih zemalja koje nisu članice EU. Međutim, postoje neki izuzeci.
Izuzeci su:
Zemlje koje već učestvuju u trgovanju emisijama u EU.
Zemlje koje imaju povezan sistem emisija sa EU.
Bivša članica EU Velika Britanija, koja trenutno radi na sopstvenoj regulativi koja će stupiti na snagu najranije 2026. godine.
Ipak, nisu sve grupe proizvoda obuhvaćene zakonom. CBAM se primenjuje na grupe proizvoda gvožđe i čelik, aluminijum, vodonik, cement, električna energija i đubriva.
CBAM ima potencijal da duboko promeni poslovno okruženje i predstavlja kompanije pred novim izazovima. Ali kako bi organizacije trebalo da reaguju na ovo novo zakonodavstvo?
1. Shvatiti uticaj na vašu organizaciju: Kompanije prvo treba da razumeju kako će CBAM uticati na njihovo poslovanje. Ovo zahteva detaljnu analizu na koje proizvode i usluge mogu uticati novi propisi o prekograničnom prilagođavanju ugljenika.
2. Diverzifikovati svoje lance snabdevanja: Kompanije bi trebalo da razmotre diversifikaciju svojih lanaca snabdevanja kako bi smanjile potencijalne rizike povezane sa CBAM-om. Na primer, tražeći dobavljače iz regiona sa nižim emisijama ugljenika.
3. Poštujte propise o usklađenosti: Kompanije moraju osigurati da ispunjavaju zahteve usklađenosti CBAM-a, što zahteva tačno računovodstvo i dokumentaciju njihovih podataka o emisijama.
4. Učestvujte u društvenim diskusijama: Kompanije bi trebalo da se aktivno angažuju sa kreatorima politike i društvom o mogućnostima, rizicima i posledicama CBAM-a.
5. Koristite saradnje i partnerstva: Kompanije mogu imati koristi od saradnje sa drugim kompanijama, industrijskim organizacijama i istraživačkim institucijama kako bi zajednički razvili inovativna rešenja za usklađenost sa CBAM-om.
Sve u svemu, Evropski Mehanizam za prekogranično prilagođavanje ugljenika zahteva proaktivan pristup kompanija. Međutim, on takođe nudi mogućnost da se poslovanje učini održivijim i de se ostvare dugoročne koristi. Kompanije koje se rano prilagode i odgovore na nove zahteve biće u boljoj poziciji da uspešno odgovore na izazove CBAM-a.
CBAM je podeljen u tri faze, koje omogućavaju uvođenje novog CO2 mehanizma po etapama.
1. Prijava za ovlašćenje kao CBAM deklarant (2023-2026)
U ovom prvom koraku, kompanije sa sedištem u EU koje uvoze robu zahvaćenu uvozom, imenuju takozvanog „CBAM deklaranta”. Ovaj deklarant mora da se registruje i odgovoran je za kompletno praćenje i dokumentovanje uvoza CBAM-a. Ovo je veoma zahtevan zadatak i od velikog značaja, i u pogledu upravljanja resursima. CBAM deklarant je prema tome odgovoran da osigura da su obaveze izveštavanja i sertifikacije ispunjene i da se uvoz robe pažljivo prati.
2. Ispunjavanje obaveze izveštavanja CBAM-a (2023-2025)
Kompanija je dužna da svu uvezenu CBAM robu i deklarisanu emisiju CO2 prijavi u izveštaju za svaki kvartal. Sledeće informacije su obavezne: Podaci o uvezenoj robi (vrsta, količina, ugrađene emisije i zemlja porekla), informacije o cenama CO2 plaćenih u trećim zemljama i izveštaj o verifikaciji.
3. Kupovina CBAM sertifikata (od 2026. godine)
U trećoj fazi, obaveze izveštavanja se dopunjuju zakonom propisanom kompenzacijom CO2. Za svaku tonu emisije gasova staklene bašte koja se direktno generiše tokom proizvodnje, na evropskom tržištu se mora kupiti kompenzacija za sertifikate o CO2.
Lansiranje CBAM-a u oktobru 2023. godine stvorilo je jasnoću za kompanije. Svako ko uvozi proizvode koji potpadaju pod šemu kompenzacije CO2 Evropske unije mora biti spreman za obimne zahteve za dokumentacijom i eventualno kupovinu sertifikata o CO2 od 2026. godine.
Najvažnije informacije na prvi pogled
· CBAM ima za cilj da spreči curenje ugljenika i da istovremeno stvori jednake uslove.
· Prva faza/prelazna faza Evropskog zakona o Mehanizmu za prekogranično prilagođavanje ugljenika počela je 1. oktobra 2023. godine.
· CBAM poziva na aktivan pristup. Kompanije koje se rano prilagode i odgovore na nove zahteve moći će bolje da prevaziđu izazove.